A+ R A-
29 Temmuz 2016
RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Yahoo Delicious
Pazar, 28 Temmuz 2013 18:50

Dersim’de LGBT yürüyüşü

  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt Yazı boyutu büyüt
  • Yazdır
  • Eposta

13. Munzur Doğa ve Kültür Festivali için Dersim’e gelen LGBT’ler, homofobiye, nefret cinayetlerine, barajların ve yeni karakolların yapılmasına karşı bir yürüyüş gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (28.07.2013)-13. Munzur Doğa ve Kültür Festivali için Dersim’e gelen LGBT yürüyüşünü KeSKeSor LGBT örgütlerken, eyleme çok sayıda devrimci demokratik kurum destek verdi.

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen LGBT’ler, Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Ritm grubu eşliğinde dans ederek yürüyen LGBT’ler, "Gezi'den Dersim'e eşcinselller her yerde", "Karakollar yıkılsın devlet altında kalsın" , "Hepimiz R.Ç'yiz, hepimiz Dora'yız" , "Transfobik devlet yıkacağız elbet", "Nefret öldürüyor devlet bunu görmüyor" sloganlarını attı. Eyleme çevrede bulunanların alkışlarla destek vermesi dikkat çekti.

‘LGBT’ler demokratikleşmenin vazgeçilmez unsurudur’

KeSKeSoR LGBT adına açıklama yapan Şinow Başarır konuşmasında Gezi direnişiyle başlayan yeni sürecin aktif bileşenlerinden olduklarını söyleyerek, "LGBT'lerin sürece katılımı demokratikleşmenin vazgeçilmez bir unsurudur" dedi. Ülkede şiddetin giderek hüküm sürdüğünü belirten Başarır, en çok kadınların ve LGBT’lerin devletin saldırılarına maruz kaldığını anlattı. Militarizmin hayatın her alanında yayıldığını açıklayan Başarır, toplumsal cinsiyet kategorilerine ve eşitsizliğe karşı mücadelenin giderek zorlaştığını söyledi.

 Erkek egemen bir toplumda barışa yalnızca erkeklerin karar veremeyeceğini belirten Başarır,  "Bizler sistemin karşıtları olarak bu eril kurgunun oyuncuları olmak istemiyoruz ve birlikte mücadele verdiğimiz yoldaşlarımızla cinsiyet özgürlükçü, homofobi ve transfobi karşıtı bir ortak zeminde buluşmak istiyoruz" sözleriyle konuşmasını bitirdi.

LGBT’ler eylemin ardından uzun süre dans etti.